OBAVEZNI AKTI POSLODAVCA
Pri osnivanju preduzetnika ili privrednog društva, poslodavci se najčešće fokusiraju na stvari tehničke prirode poput obezbeđenja sredstava i uslova za rad, ispunjavanja određenih standarda koje cene različite inspekcije itd, i često se desi da nakon donošenja osnivačkog akta propuste donošenje drugih pravilnika, čije je donošenje takođe zakonska obaveza poslodavca, a kazne za njihovo nedonošenje kreću se od 50.000 dinara pa sve do više milionskih iznosa! U daljem tekstu izložićemo osnovne Pravilnike koji su Zakonom propisani kao obavezni opšti akti poslodavca i koji predstavljaju neophodni minimum.
1. PRAVILNIK O RADU
Pravilnik o radu je opšti akt poslodavca koji uređuje prava, obaveze i odgovornosti iz radnog odnosa. Pravilnikom o radu se definišu sva pitanja koja nisu utrvrđena pojedinačnim ugovorom o radu između poslodavca i zaposlenog, a takodje i delovi radnog odnosa koji nisu u potpunosti definisani Zakonom o radu. Ovaj pravilnik daje mogućnost Poslodavcu da samostalno uredjuje odredjena pitanja iz radnog odnosa. Neke od najvažnijih odredbi koje sadrži Pravilnik o radu su odredbe koje se tiču zarade, troškove na koje zaposleni ima pravo, pravila o zabrani konkurencije i tajnosti podataka, odredbe koje govore o godišnjim odmorima, plaćenim odsustvima, naknadi štete, a kao jedne od najznačajnijih odredbi tu su i one o prestanku radnog odnosa, a posebno razlozi za otkaz ugovora o radu od strane poslodavca.
2. PRAVILNIK O ORGANIZACIJI I SISTEMATIZACIJI POSLOVA
Jedan od najvažnijih akata koji firma sa više od 10 zaposlenih mora da ime je Pravilnik o organizaciji i sistematizaciji poslova. U praksi poznatiji i kao Akt o sistematizaciji, ovaj Pravilnik predstavlja šemu organizacione strukture kod poslodavca, u kom se na jednom mestu navode svi organizacioni delovi kod poslodavca, zatim naziv i opis poslova, vrsta i stepen zahtevane stručne spreme za svako predviđeno radno mesto, kao i posebni uslovi za rad na predviđenim poslovima.
Prema Zakonu o radu, Pravilnik o organizaciji i sistematizaciji poslova može, ali i ne mora da ima poslodavac sa manje od deset zaposlenih, dok je ovaj obaveza donošenja ovog Pravilnika za firme i preduzeća sa više od deset zaposlenih eksplicitno ovim Zakonom utvrdjeno kao obaveza.
Nepostojanje ovog pravilnika, pored visokih novčanih kazni, može stvoriti velike probleme Poslodavcu prilikom smanjenja broja zaposlenih ili utvrdjivanja zaposlenih tehnološkim viškom.
3. AKT O PROCENI RIZIKA I PRAVILNIK IZ OBLASTI BEZBEDNOSTI I ZDRAVLJA NA RADU
Akt o proceni rizika i Pravilnik o bezbednosti i zdravlju na radu su takođe obavezni akti koji donose licencirana lica iz ove oblati. Kao što im i sama reč kaže, ovim aktima se procenjuje rizik, prepoznaju uzroci i propisuju procedure kako bi se mogućnost povreda i narušavanje zdravlja sveo na minimum. Zakon je propisao visoke novčane kazne za firme koje nemaju ove akte.
4. PRAVILNIK O POSTUPKU UNUTRAŠNJEG UZBUNJIVANJA
Unutrašnje uzbunjivanje predstavlja otkrivanje poslodavcu neke od sledećih informacija: informacije o kršenju propisa ili ljudskih prava, informacije u vezi opasnosti po život, okolinu, zdravlje kao i radi sprečavanja štete velikih razmera. Svaki poslodavac sa više od deset zaposlenih mora imati Pravilnik o postupku unutrašnjeg uzbunjivanja u kojem se određuje lice nadležno za sprovođenje ove procedure, a specifičnost ove obaveze je u tome što Pravilnik mora biti istaknut na vidnom mestu koje je dostupno svakom radno angažovanom licu kod Poslodavca. Prekršajna sankcija za nedonošenje ovog akta se kreće u rasponu od 50.000 dinara pa sve do 500.000 dinara.
5. PRAVILNIK IZ OBLASTI ZAŠTITE PODATAKA O LIČNOSTI
Ovim pravilnikom Poslodavac zapravo uredjuje ogovarajuće organizacione, tehničke i kadrovske mere kako bi obezbedio da se prikupljanje i obrada podataka ličnosti zaposlenog vrši u skladu sa zakonom.
Pored zakonskih obaveza, izrada ovih akata je izuzetno korisna za firme, ali samo u slučaju ako su adekvatno prilagođeni specifičnostima svake firme posebno i ako su usklađeni sa ugovorima o radu. Sarađujući sa velikom brojem kompanija, iznenađeni smo činjenicom da čak i velike i uspešne kompanije često nemaju sve akte u skladu sa zakonom što im značajno otežava funkcionisanje. Ukoliko ste vlasnik velike firme ili pak male preduzetničke radnje, proverite Vaše akte i izbegnite plaćanje visokih novčanih kazni.
Sačinjavanje opštih akata ove vrste, pre svega zbog njihove složenosti i kompleksnosti, iziskuje visok stepen pažnje kao i odlično poznavanje zakona i drugih propisa, s toga se svim privrednim subjektima savetuje da se ovom problematikom ozbiljno pozabave.
Jedna od oblasti u kojima se Advokatska kancelarija Antić posebno istakla jeste oblast radnog prava, o čemu svedoči činjenica da su neke od vodećih firmi iz različitih oblasti privrede u regionu klijenti upravo naše kancelarije.