USLOVNI OTPUST
POJAM USLOVNOG OTPUSTA
Uslovni otpust je pravni institut koji omogućava osuđeniku da, nakon što je “odslužio” određeni deo kazne zatvora, bude pušten na slobodu pod određenim uslovima. Cilj uslovnog otpusta je da se, pre svega, osuđenom licu omogući da se ponovo integriše u društvo i da se rehabilituje, dok sa druge strane predstavlja i mehanizam kojim se smanjuje pritisak na kapacitete kazneno-popravnih institucija.
USLOVI
Kao pravni institut, uslovni otpust regulisan je odredbama Krivičnog zakonika Republike Srbije, i to članom 46. koji taksativno propisuje uslove koji moraju biti ispunjeni na strani osuđenika, i to:
- Da je osuđenik koji izdržao najmanje dve trećine kazne zatvora od ukupnog perioda trajanja zatvorske kazne na koju je osuđen,
- Da se osuđenik u toku izdržavanja kazne zatvora tako popravio da se može očekivati da će dobro vladanje imati i na slobodi, a naročito da do isteka vremena na koje je izrečena kazna neće učiniti novo krivično delo.
Neke od okolnosti koje se obavezno cene pri odlučivanju o zahtevu osuđenika za uslovni otpust jesu i njegovo držanje i vladanje u zatvoru, izvršavanje radnih obaveza, kao i druge olakšavajuće okolnosti (ukoliko ih ima na strani osuđenika) koje mogu ukazati sudu na to da osuđenik na slobodi neće izvršiti novo krivično delo. Ukoliko je osuđenik za vreme izdržavanja kazne zatvora disciplinski kažnjavan dva ili više puta u okviru kazneno-popravnog zavoda, ili ukoliko su mu oduzete određene pogodnosti koje je imao, osuđeniku neće biti odobren uslovni otpust.
Zanimljiva je i činjenica da naše krivično zakonodavstvo dopušta uslovni otpust čak i kada je osuđenik na izdržavanju kazne zatvora zbog izvršenja nekih od najtežnih krivičnih dela kao što su krivična dela protiv čovečnosti, ubistva, polne slobode, nasilja u porodici, neovlašćene proizvodnje i stavljanja u promet opojnih droga itd.
Ipak, postoje i slučajevi u kojima sud ne može uslovno otpustiti osuđenika, onda kada je on osuđen zbog izvršenja krivičnog dela teškog ubistva, silovanja, obljube nad nemoćnim licem, obljube sa detetom i u slučaju obljube zloupotrebom službenog položaja.
ZAKLJUČAK
Iako daje priliku za slobodu, uslovni otpust podrazumeva nadzor i pridržavanje specifičnih uslova, kako bi se obezbedila sigurnost društva i smanjio rizik od ponovnog činjenja krivičnih dela. Ovaj institut ima za cilj da podrži rehabilitaciju osuđenika, ali i da obezbedi da proces reintegracije u društvo bude siguran i održiv. Prilikom razmatranja mogućnosti da zatražite uslovni otpust, savetuje se angažovanje advokata, imajući u vidu da proces uslovnog otpusta neretko može biti komplikovaniji nego što se čini.
Sudska praksa u ovoj oblasti pokazuje visok stepen pozitivno rešenih molbi povodom uslovnog otpusta. S toga, Avokatska kancelarija Antić osuđenicima savetuje da se uvek upuste u zahtevanje uslovnog otpusta, jer postoji velika šansa da će na pozitivan način redukovati svoje vreme u zatvoru.