OTKAZ UGOVORA O RADU-PERSPEKTIVA POSLODAVCA
U današnjem dinamičnom poslovnom okruženju, gde se tržište neprestano menja, a tehnološki napredak donosi nove izazove i prilike, postizanje zadovoljstva na radnom mestu i osiguranje prihoda se čini kao izazovna ravnoteža. Tu ravnotežu održavaju poslodavac i zaposleni. Međutim, u stvarnosti često dolazi do nezadovoljstva s jedne strane kada prestanak radnog odnosa postane neminovan. U daljem tekstu biće predočeni mehanizmi otkazivanja ugovora o radu od strane poslodavca s jedne strane.
Koji su osnovi za otkaz zaposlenom prema Zakonu o radu?
Poslodavac ima pravo da otkaže ugovor o radu zaposlenom ukoliko postoji opravdani razlog koji se odnosi na 1) radnu sposobnost ili ponašanje zaposlenog što uključuje neostvarivanje rezultata rada, nedostatak znanja i sposobnosti za obavljanje poslova na određenom radnom mestu, kao i ako je zaposleni pravnosnažno osuđen za krivično delo na ili u vezi sa radom.
Takođe, 2) povreda radne obaveze krivicom zaposlenog ili 3) nepoštovanje radne discipline mogu biti osnovi za otkaz ugovora o radu. To uključuje nesavesno izvršavanje radnih obaveza, zloupotrebu položaja ili sredstava rada, kao i nepoštovanje radne discipline propisane aktom poslodavca.
U slučaju da poslodavac smatra da olakšavajuće okolnosti mogu uticati na odluku o otkazu, mogu se primeniti mere kao što su privremeno udaljavanje sa rada (suspenzija), novčane kazne ili upozorenja sa najavom otkaza.
Važno je napomenuti da postoje određene situacije koje ne mogu biti razlog za otkaz, kao što su privremena sprečenost za rad zbog bolesti, korišćenje porodiljskog odsustva ili odsustvo radi nege deteta. Takođe, aktivnosti zaposlenog kao što su članstvo u sindikatu ili obraćanje nadležnim organima ne smeju biti osnov za otkaz.
Procedura davanja otkaza ugovora o radu uključuje obavezu poslodavca da zaposlenog pismeno upozori na postojanje razloga za otkaz i pruži mu priliku da se izjasni na navode iz upozorenja. Otkaz se izriče rešenjem u pisanom obliku, uz obavezno obrazloženje i pouku o pravnom leku.
Jako je važno naglasiti da zakonito davanje otkaza zaposlenom predstavlja kompleksan proces, koji često kasnije postane predmet sudskog spora usled nedostatka valjanog osnova za otkaz ugovora o radu, u kom slučaju Poslodavac može trpeti ozbiljne posledice kao što su vraćanje zaposlenog na rad, isplata svih zarada koje bi zaposleni ostvario na radu za vreme vođenja sudskog postupka, kao i naknada troškova postupka zaposlenom.
Na koji način poslodavac treba da sprovede zakonitu otkaznu proceduru?
Imajući u vidu navedeno, jasno je da otkaz ugovora o radu predstavlja ozbiljan korak koji zahteva poštovanje propisanih procedura i prava zaposlenih, a s obzirom na to da zaposleni ima pravo na pravni lek po primljenom otkazu, te se pri davanju otkaza i preduzimanju drugih koraka u radnim odnosima, poslodavcima preporučuje angažovanje savetnika iz oblasti prava, kako bi izbegli vođenje eventualnih sudskih postupaka koji su po pravilu neizvesni i iziskuju dosta novca.